Tatar wołowy, ale bez jaja

Tatar wołowy to przystawka, którą przygotowuje się bez obróbki termicznej.
Tatar wołowy to przystawka, którą przygotowuje się bez obróbki termicznej.

Tym razem mam coś dla tych, którzy uwielbiają tatar wołowy, ale bez jaja. Ten ostatni składnik można dodać, ale o tym napiszę poniżej. Propozycja tej przystawki jest nieodzownym elementem każdego rodzinnego wydarzenia i cieszy się zawsze ogromnym zainteresowaniem wśród gości. Do rzeczy – potrzebujemy na to ok. 25 minut.

Produkty na tatar wołowy

  • 50 dkg wołowiny (rostbef lub polędwica)
  • 3 średniej wielkości cebule
  • 3 ogórki kiszone
  • ok. 150 ml oleju (nie wolno używać oliwy z oliwek)
  • sól, pieprz i maggi

Przygotowanie

Skrojona wołowina.
Skrojona wołowina.

Naszą przystawkę przygotowujemy od włożenia do Tefal CuisineCompanion noża tnącego Ultrablade. Następnie wołowinę kroimy w kostki wrzucamy do pojemnika maszyny. Wykorzystujemy tutaj program manualny. Obroty ustawiamy na poziom 6. Mięso siekamy przez 10 minut.

Gdy maszyna pracuje dodajemy do niej olej, wsypujemy łyżeczkę płaską soli, a także pieprzu. Na koniec dodajemy trzy łyżki maggi. Oczywiście mięso przyprawiamy według własnego uznania – co, kto lubi.

Po zmieleniu mięsa wyciągamy je i formujemy na dużym talerzu, po czym myjemy misę. Gdy nam maszyna ocieka z wody obieramy i kroimy w ćwiartki cebulę. Podobnie postępujemy z ogórkami. Maszynę montujemy i do misy wrzucamy najpierw cebulę i mielimy ją – moc obrotów ustawiamy na 12, a czas siekania na 10 sekund. Układamy cebulę obok mięsa, a nie na nim, bowiem wołowina szybko przesiąka cebulą i staje się gorzka.

Jeszcze raz czyścimy misę i wkładamy do niej teraz ogórki, prędkość i czas siekania ustawiamy jak w przypadku cebuli.  Oczywiście jeśli ktoś chce może ogórki i cebulę może posiekać jednocześnie.

Tatar wołowy przygotowany już na talerzu.
Tatar wołowy przygotowany już na talerzu.

Co z tym surowym jajkiem?

Na koniec zostawiam kwestię jajka. Jeśli już zdecydujecie się użyć jajka w swoim tatarze, pamiętajcie, by go sparzyć. Nie mielcie jajka razem z wołowiną. Pozwólcie, by goście samodzielnie wymieszali sobie jajko z potrawą, dlatego przygotujcie kompozycję tak, by do każdej porcji było jedno jajo.

Smacznego. Jeśli macie pytania. Proszę piszcie.

Ciekawostka

We Francji w XIX wieku tatar wołowy przyrządzano z mięsa końskiego (tartare de cheval) które zwano w owym czasie wolowiną dla ubogich. Więcej o tej potrawie możecie przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *