Kurczak Cordon Bleu

Pierwszy raz robię coś z piersi kurczaka. To delikatne mięso, więc bardzo łatwo je wysuszyć podczas obróbki termicznej. Trzeba uważać, by potrawy nie przeciągnąć na poszczególnych etapach. Jeśli się wam uda będziecie cieszyć się wyjątkowo przyjemną ucztą.

Składniki na potrawę Kurczak Cordon Bleu

2 piersi z kurczaka (ok. 800 g)
400 g sera białego ricotta
20 g masła
1 szt. limonki
200 g dowolnej szynki
200 g sera tartego
pieprz i sól
bulion

Przepis na potrawę Kurczak Cordon Bleu

Do rozgrzanego bulionu wkładamy na ok. 30 minut piersi z kurczaka. W tym czasie przygotowujemy masę serową. Do miseczki dodajemy biały ser i kropimy go sokiem z całej limonki. Rozpuszczamy masło w rondelku lub mikrofali po czym dodajemy go do sera. Całość pieprzymy i solimy według uznania.

Wyciągamy pierś z kurczaka i kroimy ją w drobną kostkę i rozkładamy na dnie szkła żaroodpornego. Na pierś układamy pokrojoną szynkę. Następnie pokrywamy całość masą serową i tartym serem.

Naszą potrawę pieczemy ok. 25 minut.

Koszt: 25 zł (porcja dla czterech osób)
Czas przygotowania: 70 minut

Kurczak Cordon Bleu
Kurczak Cordon Bleu
Kurczak Cordon Bleu
Kurczak Cordon Bleu
Kurczak Cordon Bleu
Kurczak Cordon Bleu

Skąd nazwa cordon bleu?

Nazwa w języku francuskim cordon bleu jest tłumaczona do angielskiego jako „blue ribbon” (niebieska wstążka)[3]. Według Larousse Gastronomique cordon bleu „szeroką niebieską wstążką noszoną przez najwyższych członków Zakon św. Ducha (L’Ordre des chevaliers du Saint-Esprit), uformowanego przez Henryka III Walezego w 1578. Przez ekstensję, nazwa ta była przypisywana żywności przygotowanej w bardzo wysokim standardzie (jakości) przez wybitnych kucharzy. Szarfy rycerzy były podobne w kolorze do wstążki noszonej przez nadwornych kucharzy.”

Początki Cordon bleu jako sznycla wypełnionego serem datują się na lata 1940-te w Szwajcarii. Pierwsza wzmianka w książce kucharskiej z 1949. Najwcześniejsza wzmianka o „cordon bleu z kurczaka” w The New York Times datowana na 1967. Źródło wikipedia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *