Kawowa marynata do mięsa z grilla

Kawa. Jesteśmy nauczeni głównie ją parzyć. Jest dodatkiem przede wszystkim do deserów. Tymczasem popularne na całym świecie ziarna sprawdzają się jako przyprawa do mięs, które można usmażyć na ruszcie.

Wasi znajomi i bliscy z pewnością będą zaskoczeni podaniem z grilla mięsa w niecodziennej kompozycji smakowej. Złapią się pewnie z głowę z wrażenia gdy im powiecie, że do kawowej marynaty dodaliście jeszcze cukier brązowy i… kakao.

Nietypowa marynata, która jak sądzę wykorzystacie na najbliższym grillu, świetnie łączy się wieprzowina – boczek i karkówka. Natomiast jeśli chodzi o wołowinę to na pewno marynata sprawdzi się z antrykotem, polędwicą, czy rostbefem. Śmiało możecie ją użyć do drobiu – na przykład piersi z kurczaka.

Zatem bierzemy się do roboty. Będziecie pod wrażeniem bogactwa smaków.

Skoro jesteśmy przy grillu polecam wam też moje inne propozycje – sałatkę ziemniaczaną, czy sałatkę z ogórkiem.

Film


Składniki – kawowa marynata do mięsa z grilla

3 łyżki kawy
łyżka cukru brązowego
łyżka kakao
łyżeczka granulowanej lub prażonej cebuli
łyżeczka granulowanego czosnku
łyżeczka słodkiej papryki
łyżeczka chilli
łyżeczka ostrej papryki
łyżeczka soli
łyżeczka pieprzu

Przepis – kawowa marynata do mięsa z grilla

Warto sobie wcześniej przygotować słoik. Ja używam taki z zamykanym na zatrzask wiekiem. Może być też zwykły, czyli zakręcany. Pamiętajcie jednak, by nasz słoik nie podchodził przedziwnymi zapachami dawnych przetworów, czy marynat. Musi być czysty.

Wszystkie wymienione w składnikach przyprawy łączymy w słoiku, po czym go zamykamy i potrząsamy, by składniki równomiernie się wymieszały.

Marynata jest gotowa do użycia. Trzeba jednak pamiętać, że zanim ją użyjemy do mięsa należy właśnie mięso posmarować oliwą lub olejem. Najlepiej zamarynować nasze kawałki wieprzowiny bądź wołowiny dzień wcześniej i nie później niż pół godziny przed położeniem ich na ruszt.

Kawową marynatę należy przechowywać zamkniętą i najlepiej w lodówce, nie dłużej niż 2 tygodnie.

Gotowe. Smacznego.

Koszt: 14 zł (porcja na kilogram mięsa)
Przygotowanie: 30 minut

Kawowa marynata do mięsa z grilla
Kawowa marynata do mięsa z grilla
Kawowa marynata do mięsa z grilla
Kawowa marynata do mięsa z grilla
Kawowa marynata do mięsa z grilla
Kawowa marynata do mięsa z grilla

Warto pamiętać. Kawa nie tylko pobudza nas o poranku, ale też wydłuża życie. Trzy filiżanki tego napoju dziennie wystarczą, żeby znacząco zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i układu pokarmowego – wynika brytyjskich badań przeprowadzonych na ponad 521 tys. osób w dziesięciu krajach europejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *