Kubańska kanapka z boczkiem

Nie, nie, nie. W ogóle się nie przenosimy do Kuby. Zabieram was na Florydę, bo to właśnie tam powstała kubańska kanapka – cuban sandwich, która powoli ale z powodzeniem oczarowuje smakiem cały świat.

Kubańscy emigranci mieszkający na Florydzie – w Key West, a także Tampa – wychodząc do pracy na pobliską budowę potrzebowali mnóstwo energii. Wpadli więc na pomysł robienia sytej, bo nafaszerowanej wieprzowiną kanapki. Składników było tak dużo, że kanapka rozpadała się podczas jedzenia, więc któryś z nich wpadł na pomysł prasowania jej na rozgrzanej patelni. Tak powstała pierwsza kubańska kanapka.

Pomysł na kanapkę tak się spodobał mieszkańcom Florydy, że zaczęto ją serwować nie tylko z foodtrucków, ale też w restauracjach. Przepis teraz rozchodzi się po całym świecie i dociera także na mojego bloga.

To wspaniałe szybkie w przygotowaniu danie. Nie wymaga wielkich umiejętności w kuchni. W oryginale obowiązkowym składem jest szarpana wieprzowina i pikle. W moim przepisie są odpowiednio typowo polskie akcenty – smażony boczek i ogórki kiszone. W końcu jesteśmy w kraju nad Wisłą.

To wspaniała potrawa, która nasyci nawet najbardziej wygłodniałego mężczyznę. Czy zatem jesteście gotowi na kubański smak z Florydy z nutą polskiej kuchni? Jeśli tak, bierzemy się do roboty.

Możecie także sprawdzić moją nowojorską kanapkę a’la reuben, bądź kanapkę z pieczonym boczkiem.

Zobacz mój film z przygotowania kanapki


Składniki – Kubańska kanapka z boczkiem

bułka pszenna
musztarda dijon
100 g smażonego boczku
ogórki kiszone pokrojone w plastry
kilka plastrów szynki
kilka plastrów salami
kilka plastrów sera

Przepis – Kubańska kanapka z boczkiem

Przygotowanie naszej kanapki zaczynamy od przekrojenia bułkę na pół. Dobrze byłoby gdyby bułka miała płaski kształt. Łatwiej będzie się z nią pracować przy ugniataniu na patelni.

Na rozkrojone strony bułki rozsmarowujemy musztardę. Na jedną z części kładziemy kolejno ogórki, ser, szynkę, boczek smażony, znowu ser, salami i jeszcze raz ser. Całość przykrywamy drugą połówkę.

Bierzemy się za smażenie. Kanapkę dociskamy na patelni, na której wcześniej rozpuszczamy masło. Smażymy tak kilka minut, po czym ostrożnie odwracamy kanapkę.

I gotowe! Do kanapki możecie używać sosów i keczupu. Czasem do kanapki podawne są też frytki.

Koszt: 12 zł jedna kanapka
Przygotowanie: 10 minut

Kubańska kanapka
Kubańska kanapka
Kubańska kanapka
Kubańska kanapka
Kubańska kanapka
Kubańska kanapka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *