Sos tysiąca wysp

Chyba nie ma po majonezie i keczupie bardziej uniwersalnego sosu. Robię tym razem sos tysiąca wysp. Jego przygotowania nie wymaga wielkich umiejętności. To także wspaniały sos do burgerów.

Zacznijmy jednak od historii. Zawsze przed znajomymi możecie zabłysnąć opowiadając im o tym jak powstawał sos tysiąca wysp. Nazwa pochodzi od nazwy regionu Tysiąca Wysp na pograniczu USA i Kanady, gdzie mieszkała jego autorka Sophia LaLonde, która przekazała swoją recepturę znanej aktorce teatralnej May Irwin oraz właścicielowi hotelu Harold. May wymyśliła nazwę sosu, a hotel pierwszy raz umieścił sos 1000 wysp w swoim menu. Kiedy nowy sos zyskał popularność, hotel zmienił swoją nazwę na 1000 Island Inn. Tutaj możecie zobaczyć ten hotel. 

Nasz sos tysiąca wysp przygotujemy błyskawicznie. Do jego przygotowania będzie potrzebny blender, by rozdrobnić składniki. Dobrym rozwiązaniem jest to urządzenie – zobacz.
Oczywiście możecie też użyć do rozdrobnienia składników moździerza – jest tańszy od blendera, sprawdź tutaj.

Historię i drobne uwagi mamy za sobą. Dobrze, zatem zabieramy się do pracy.

Możecie też spróbować mojego przepisu na cydrowy sos do sałatek. To jest świetna alternatywa do sosu winegret.

Zobacz mój film z przygotowania sosu


Składniki – Sos tysiąca wysp

4 łyżki majonezu
2 łyżki keczupu
50 g marynowana papryka
ćwiartka czerwonej cebuli
pół ząbka czosnku
łyżka octu winnego
tabasco mild do wzmocnienia smaku
pieprz i sól

Przepis – Sos tysiąca wysp

Do blendera wrzucamy majonez i keczup. Następnie dodajemy do tego paprykę (mogą być dwa marynowane ogórki). Dlaczego wybieram paprykę? Mój sos ma wtedy bardziej apetyczny kolor. Nie tracimy nic na walorach smakowych, niż gdybyśmy dodali ogórki.

Do blendera wrzucamy cebulę, czosnek, a także ocet winny. Dodajemy także tabasco – łyżeczkę. Całość pieprzymy i soli. Włączamy blender i po kilku sekundach cieszymy się sosem.

Jeśli nie mamy blendera możemy użyć moździerza. Rozcieramy w nim paprykę, cebulę i czosnek. Po ty w oddzielnej misce łączymy wszystkie składniki.

Koszt: 8 zł szklanka sosu
Przygotowanie: 10 minut

Sos tysiąca wysp
Sos tysiąca wysp
Sos tysiąca wysp
Sos tysiąca wysp
Sos tysiąca wysp
Sos tysiąca wysp
Sos tysiąca wysp
Sos tysiąca wysp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *