Blok czekoladowy ?

Nie wyobrażam sobie, by w czasie świąt bożonarodzeniowych zabrakło tego ciasta. Zobaczcie jak powstaje blok czekoladowy.

Blok czekoladowy to jedno z tych ciast, które powstaje bez gotowania. Od zawsze kojarzy się mi z grudniowymi świętami. Pozycja obowiązkowa do kawy lub herbaty w pierwszy bądź drugi dzień świąt bożonarodzeniowych.

Ten osobliwy deser jest bardzo kaloryczny, ale kto nie lubi trochę grzeszyć w trakcie świąt? W końcu Nowy Rok jest od nowych postanowień – np. chudnięcia. Blok jest też stosunkowo drogi, a to za sprawą kosztownego mleka w proszku. Stąd też zastanawiam się jak nasze babcie i mamy w okresie PRL, gdzie brakowało w sklepach niemal wszystkiego, potrafiły go przygotować.

Do przygotowania bloku będzie wam potrzebny garnek, najlepiej taki 5-litrowy, by wszystko się zmieściło. Jeśli nie macie dobrego garnka w domu zajrzyjcie tutaj. Ponadto przyda wam się forma do ciasta – keksówka. Niedroga do dostania jest tutaj.

Gdybyście mieli ochotę na inny deser to polecam wam krem z serka homogenizowanego. Możecie także spróbować moich świątecznych przepisów. Ułatwią wam przygotowanie wigilii.

Zabieramy się za pracę. Będzie wam smakować.

Zobacz mój film z przygotowania bloku


Składniki – Blok czekoladowy

  • 2 kostki margaryny
  • 500 g mleka w proszku
  • 3 łyżki kakao
  • 1,5 szklanki cukru
  • pół szklanki wody
  • 3 paczki herbatników
  • 150 g żurawiny
  • 150 g orzechów

Przepis – Blok czekoladowy

Garnek z wodą podgrzewamy po czym dodajemy do nich margarynę. Gdy ta się rozpuści wsypujemy nasz cukier. Gdy nasza mieszanina zacznie wrzeć pozostaje nam wsypać kakao i dobrze rozmieszać, by nie było żadnych grudek.

Naszą masę zestawiamy z gazu i dodajemy stopniowo mleko w proszku. Całość należy dobrze rozmieszać, by także nie powstały nam grudki. W tym momencie po kuchni powinien się roznieść właściwy zapach bloku.

Masę odstawiamy do ostygnięcia – może mieć maksymalnie 40 st. Celsjusza przed kolejnym etapem. Dalej dodajemy żurawinę, orzechy i pokruszone pierniki. Masę przenosimy do keksówki.

Tak przygotowane ciasto odstawiamy na 12 godzin. Po tym czasie zajadamy się pysznym smakiem bloku.

Koszt: 27 zł
Przygotowanie: 30 minut

Blok czekoladowy
Blok czekoladowy
Blok czekoladowy
Blok czekoladowy
Blok czekoladowy
Blok czekoladowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *