Grzany cydr

Grzaniec z cydru, czy też grzany cydr po wypiciu działa jak rozgrzany piec kaflowy – daje dużo ciepła. Zobaczcie jak go przyrządzić.

Uwielbiam przy kominku wyciągnąć nogi. I wiecie czego mi wtedy mi brakuje? Trunku, który nieco podkręci jeszcze bardziej odpoczynek. W moim przypadku zawsze sprawdza się grzany cydr, czy też grzaniec z cydru. Ten ciepły drink chce się pić aż do dna.

To świetna propozycja na długie zimowe wieczory. Spożywany w towarzystwie smakuje nie bardzo dobrze, a po prostu nadzwyczaj wyśmienicie. Zapraszajcie więc przyjaciół i zaserwujcie im grzany cydr.

Nasz gorący trunek świetnie będzie się prezentował w szklanym dzbanku. Jeśli takiego nie macie, więc zajrzyjcie tutaj. Grzany cydr możecie podawać w szklankach lub w słoikach z uchwytem i słomką.

Gdybyście mieli ochotę na inne trunki zajrzyjcie na moją listę nalewek i likierów. Szczególnie polecam wam likier jagodowy z nutą cynamonową. Nawet nie pytajcie jaka ona jest dobra.

Dość gadania. Zabieramy się za pracę. Będzie wam smakować.

Zobacz mój film z przygotowania grzańca


Składniki – grzany cydr

2 l cydru
200 ml wódki
2 pomarańcze
1 cytryna
3 kory cynamonu – do dostania tutaj 
10 goździków
3-4 gwiazdki anyżu – do dostania tutaj 

Przepis – grzany cydr

Zacznę od tego, że cydr jest trunkiem gazowanym, więc po przygotowaniu naszego grzanego cydru nie ma szans by pozostały w nim bąbelki.

Nasz cydr wlewamy do garnka i podgrzewamy na małym ogniu. Dorzucamy do niego anyż, cynamon i goździki.

Pomarańcze kroimy w plasterki odrzucając biegunowe fragmenty. Dodatkowo każdy z plastrów kroimy na pół jeśli pomarańcza jest duża. Cytrynę kroimy tylko na plastry. Oba owoce wrzucamy do garnka.

Uwaga naszego cydru nie gotujemy, bowiem straci całą moc procentową, a tego nikt nie chce. Nad grzanym cydrem może unosić się lekka para. Całość trzymamy na ogniu aż pomarańcza zacznie się rozpadać – puszczać do cydru miąższ (ok. 15-20 minut). To znak aby dodać do wykwintnego towarzystwa nasz wysokoprocentowy trunek – wódkę. Gotowe.

Uwaga. Wódkę możecie zastąpić rumem, brandy, czy whisky.

Koszt: 28 zł
Przygotowanie: mniej niż 30 minut

Grzany cydr
Grzany cydr
Grzany cydr
Grzany cydr
Grzany cydr
Grzany cydr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *