Domowy rosół z kury – bulion

Czas na królową polskich zup – domowy rosół z kury. Podzielę się z wami przepisem na bulion, który zawsze wychodzi klarowny i pyszny.

W odległych czasach każda pani domu w naszym kraju z łatwością przygotowywała domowy rosół z kury. Nie potrzebowała do tego przepisu. Receptura przekazywana była z matki na córkę. Uwzględniała ona nawet skubanie z piór zabitego chwilę wcześniej kurczaka. Dzisiaj sytuacja nieco się zmieniła, młode kobiety gotują w domach nieco mniej, kur także nie zabijają, ale przychodzi czas, że pragną zasmakować domowego rosołu z kury.

Wtedy zaczynają się schody. Raz bulion wychodzi za mętny, a innym razem bulion jest mało aromatyczny. Spokojnie, do czego jest mój blog? Postaram się wam wszystko wyjaśnić w poniższym przepisie. Warto go sobie dodać do ulubionych. Zaznaczę tylko, że przygotowanie to nie jest szybka sprawa, może zająć nawet trzy godziny.

Warto się wyposażyć w duży garnek o pojemności 5 litrów.

Bulion z kury przedstawiam na blogu, bowiem stanowi ważną bazę dla wielu przepisów, a przede wszystkim zup, które można przygotować właśnie z jego użyciem.

Bierzemy się zatem do pracy.

Polecam wam także wypróbowanie przepisu na zupę kalafiorową. Ponadto spróbujcie zupę krem z pasternaka i jabłek.

Zobacz mój film z przygotowania rosołu z kury


Składniki – Domowy rosół z kury

  • 1 ćwiartka z kurczaka (możecie też dodać całego kurczaka, będzie tłusty rosół)
  • 3 duże marchewki
  • pietruszka
  • pół selera
  • por
  • cebula
  • natka pietruszki
  • 7-10 listków laurowych
  • 7-10 kulek ziela angielskiego
  • pieprz i sól

Tu możesz dostać wszystkie niezbędne przyprawy do przepisu.

Przepis – Domowy rosół z kury

Dzień przed rozpoczęciem gotowania zamocz mięso w wodzie. Możesz to zrobić wieczorem i do południa następnego dnia rozpocząć gotowanie. Po co to robimy? By wypłukać krew z mięsa. Mamy pewność, że rosół nam nie zmętnieje. Zaznaczmy, że przygotowujemy delikatny rosół bez wielkich tłustych oczek. Jeśli chcecie by taki wam wyszedł wrzućcie do garnka całego kurczaka.

Przygotowujemy sobie 5-litrowy garnek, do którego wlewamy 3 litry zimnej wody. Do zimnej wody wrzucamy ćwiartkę kurczaka. Dodajemy obrane i podzieloną na ćwiartki marchewki, seler pietruszkę. Dodajemy por, cebulę obraną i przekrojoną na pół.

Dodajemy natkę pietruszki i przyprawy – listki laurowe, ziele angielskie i pieprz. Na 3 litry rosołu polecam dodać 2 łyżki soli. To jednak jest już kwestia indywidualnego gustu.

Powoli podgrzewamy rosół do zagotowania. Wtedy pozostawiamy na małym ogniu garnek przez dwie i pół godziny. Jak to mówią doświadczone kucharki: „rosół ma pyrkać”. Na koniec wyciągamy z bulionu rozgotowane warzywa i mięso. Możemy też przecedzić

To wszystko, moi drodzy. Smacznego.

Koszt: 13 zł
Przygotowanie: ok. 3 godzin

Domowy rosół z kury
Domowy rosół z kury
Domowy rosół z kury
Domowy rosół z kury
Domowy rosół z kury
Domowy rosół z kury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *