Sos chrzanowy na ciepło

Tym razem na warsztat dla was wziąłem sos chrzanowy na ciepło. Świetny dodatek do pulpetów gotowanych na parze, pieczonej karkówki, czy też gotowanych warzyw.

Sos chrzanowy na ciepło głównie znany jest ze stołu wielkanocnego. Jednak świetnie sprawdza się do wielu potraw niekoniecznie związanych z tym wiosennym okresem. Zawsze podaję go do mięs robionych na parze. Przykład? Pulpety gotowane na parze.

Jego przygotowanie nie jest trudne, ale wymaga już od nas nieco większych umiejętności. Musimy panować nad temperaturą i konsystencją sosu w trakcie przygotowania.

Do przyrządzenia dania przyda wam się rondel z powłoką zapewniającą nie przywieranie sosu do jego ścianek.

Rezerwujcie nieco ponad 15 minut w kuchni i bierzemy się do pracy.

Polecam wam także mój przepis na domowy rosół z kury. Ponadto możecie też przygotować sobie kurczaka w ananasach z sosem barbecue.

Zobacz mój film z przygotowania sosu chrzanowego


Składniki – Sos chrzanowy na ciepło

  • 2 łyżki chrzanu tartego
  • 1,5 łyżki masła
  • 180 ml bulionu drobiowego – tutaj jest przepis
  • 3-4 łyżki kwaśnej śmietany 12 %
  • 1,5 łyżki mąki
  • sól
  • pieprz biały lub ziołowy

Tu możesz dostać wszystkie niezbędne przyprawy do przepisu.

Przepis – Sos chrzanowy na ciepło

W rondlu rozpuszczamy masło do momentu aż zacznie lekko wrzeć. Zmniejszamy wtedy nieco ogień i wsypujemy mąkę. Mieszamy ją z masłem aż osiągnie jednolitą konsystencję, czyli tworzymy tzw. zasmażkę.

Następnie dodajemy zimny bądź ciepły bulion – można ogień wtedy zwiększyć. Cały czas całość mieszamy do osiągnięcia jednolitej konsystencji. Sos nie powinien mieć grudek. Szpatułką należy je rozgnieść.

Dodajemy teraz śmietanę, ale zanim to zrobimy nabierzmy dwie łyżki gotowego sosu i połączmy go wlaśnie z śmietaną, by ją zahartować. Następnie po dodaniu śmietany znów dokładnie całość szpatułką mieszamy.

Gdy sos zacznie nam wrzeć zdejmujemy go z ognia i przyprawiamy solą i pieprzem. Na koniec dodajemy też nasz tarty chrzan. Jeśli chcecie by sos był ostrzejszy dodajcie więcej chrzanu.

Koszt: 7 zł
Przygotowanie: ok. 20 minut

Sos chrzanowy na ciepło
Sos chrzanowy na ciepło
Sos chrzanowy na ciepło
Sos chrzanowy na ciepło
Sos chrzanowy na ciepło
Sos chrzanowy na ciepło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *